Program

Main Conference

Venue: Auditorium 1 (Teorifagbygget Hus 1, Floor U1) at the UiT Campus

Monday 8.01.2024

Tuesday 9.01.2024

Wednesday 10.01.2024

Thursday 11.01.2024

Friday 12.01.2024

Poster session 1 (Tuesday 14:00-15:30)

#1    Clifford Group Equivariant Neural Network Layers for Protein Structure Prediction, Alberto Pepe, Sven Buchholz, Joan Lasenby

#2    A Hybrid Spiking-Convolutional Neural Network Approach for Advancing Machine Learning, Models, Sanaullah, Kaushik Roy, Ulrich Rückert, Thorsten Jungeblut

#3    Neural Langevin Dynamics: Towards Interpretable Neural Stochastic Differential Equations, Simon Martinus Koop, Mark A Peletier, Jacobus Willem Portegies, Vlado Menkovski

#4    Large Neural Networks at a Fraction, Aritra Mukhopadhyay, Adhilsha A, Subhankar Mishra

#5    An Inductive Bias for Emergent Communication in a Continuous Setting, John Isak Fjellvang Villanger, Troels Arnfred Bojesen

#6    Deep Reinforcement Learning for Goal-Based Investing Under Regime-Switching, Tessa Bauman, Bruno Gasperov, Sven Goluža, Zvonko Kostanjcar

#7    Guiding drones by information gain, Alouette van Hove, Kristoffer Aalstad, Norbert Pirk

#8    Scheduling Conditional Task Graphs with Deep Reinforcement Learning, Anton Debner, Maximilian Krahn, Vesa Hirvisalo

#9    Deep Learning Overparameterization: the Shallow Fallacy, Pierre Baldi

#10    Understanding Neural ODE prediction decision using SHAP, Phuong Dinh, Deddy Jobson, Takashi Sano, Hirotada Honda, Shugo Nakamura

#11    Confident Naturalness Explanation: A Framework to Explain and Assess Patterns Forming Naturalness in Fennoscandia with Confidence, Ahmed Emam, Mohamed Mohamed Ibrahim, Ribana Roscher

#12    Expressivity of Spiking Neural Networks, Manjot Singh, Adalbert Fono, Gitta Kutyniok

#13    Neural (Tangent Kernel) Collapse, Mariia Seleznova, Dana Weitzner, Raja Giryes, Gitta Kutyniok, Hung-Hsu Chou

#14    Beyond Siamese KPConv: Early Encoding and Less Supervision, Iris de Gélis, Sébastien Lefèvre, Thomas Corpetti

#15    Revolutionary Al-Powered Skin Disease Diagnosis, Elif Ozturk B (moved to Wednesday)

#16    Towards Creating Longer Genetic Sequences with GANs: Generation in Principal Component Space, Antoine Szatkownik, Burak Yelmen, Guillaume Charpiat, Cyril Furtlehner, Flora Jay

#17    Encoding Binary Events from Continuous Time Series in Rooted Trees using Contrastive Learning, Tobias Engelhardt Rasmussen, Siv Sørensen

#18    An deep learning pipeline for automatic microfossil analysis and classification, Iver Martinsen, David Wade, Benjamin Ricaud, Fred Godtliebsen

#19 Is Diverse and Inclusive AI Trapped in the Gap between Reality and Algorithmizability?, Carina Geldhauser, Hermann Diebel-Fischer

Poster session 2 (Wednesday 13:30-15:00)

#1 Local Gamma Augmentation for Ischemic Stroke Lesion Segmentation on MRI, Jon Middleton, Marko Bauer, Kaining Sheng, Jacob Johansen, Mathias Perslev, Silvia Ingala, Mads Nielsen, Akshay Pai

#2 A Dual Convolutional Neural Network Pipeline for Melanoma Diagnostics and Prognostics, Marie Bø-Sande, Edvin Benjaminsen, Neel Kanwal, Saul Fuster, Helga Hardardottir, Ingrid Lundal, Emilius A.M. Janssen, Kjersti Engan

#3 Comparative Analysis of Binary and Multiclass Activity Recognition in High-Quality Newborn Resuscitation Videos, Jorge García-Torres, Øyvind Meinich-Bache, Sara Brunner, Siren Rettedal, Amalie Kibsgaard, Kjersti Engan

#4 Beyond Accuracy: Fairness, Scalability, and Uncertainty Considerations in Facial Emotion Recognition, Laurits Fromberg, Troels Nielsen, Flavia Dalia Frumosu, Line H Clemmensen

#5 MDD-UNet: Domain Adaptation for Medical Image Segmentation with Theoretical Guarantees, a Proof of Concept, Asbjørn Munk, Mads Nielsen

#6 Heterogeneous Learning for Brain Lesion Segmentation, Detection, and Classification, Sebastian Nørgaard Llambias, Mads Nielsen, Mostafa Mehdipour Ghazi

#7 Effects of Foreground Augmentations in Synthetic Training Data on the Use of UAVs for Weed Detection, Simon Hallösta, Mats Ingemar Pettersson, Mattias Dahl

#8 Lidar-based Norwegian Tree Species Detection using Deep Learning, Martijn Vermeer, Jacob Alexander Hay, David Völgyes, Zsofia Koma, Johannes Breidenbach, Daniele Fantin

#9 A Self-Supervised Method for Recovering Clean Images from Noisy, sub-sampled training examples, Charles Millard

#10 A Multiscale Object Detection in Remote Sensing Images based on Human Visual Attention Mechanism, Bing He, Weihua Dong, Huiping Liu, Tianyu Yang, Yilong Liu

#11 Characterizing Gait Disturbances in Ataxia using Markerless Motion Capturing and Machine Learning on Video Data, Philipp Wegner

#12 Intermodal Image Representations, Elisabeth Wetzer, Johan Öfverstedt

#13 Automatic Segmentation of Ice Floes for Floe Size Distribution, Louisa van Zeeland, Martin Samuel James Rogers, Nick Hughes, Andrew Fleming, Ben Richard Evans, Oliver Strickson, Scott Hosking

#14 Semantic Segmentation of City Road Elements from Point Cloud based on Semi-Supervised Graph Convolution, Yiping Chen, Ting Han, Jun Chen, Hongchao Fan

#15 Synthetic Data-Driven Benchmarking of Integrative Approaches for Multi-Modal Omics Analysis in Personalized Medicine, Nicolas Derus, Daniele Dall’Olio, Claudia Sala, Gastone Castellani

#16 Leveraging Client-side Computation for Biomedical Machine Learning Inference with Open Neural Network Exchange, Carlos Vega, Beatriz Garcia Santa Cruz, Frank Hertel, Venkata Satagopam

#17 Sub-quadratic Link Prediction via Bootstrapping, Mariana Vargas Vieyra, Pierre Menard

#18 Leveraging Topological Maps in Deep Reinforcement Learning for Multi-Object Navigation, Simon Hakenes, Tobias Glasmachers

#19 Revolutionary Al-Powered Skin Disease Diagnosis, Elif Ozturk B

Poster session 3 (Thursday 14:10-15:30)

#1 Efficient Node Selection in Private Personalized Decentralized Learning, Edvin Listo Zec, Johan Östman, Olof Mogren, Daniel Gillblad

#2 Is Diverse and Inclusive AI Trapped in the Gap between Reality and Algorithmizability?, Carina Geldhauser, Hermann Diebel-Fischer (moved to Tuesday)

#3 Neural Machine Translation for Automated Feedback on Children’s Early-stage Writing, Jonas Vestergaard Jensen, Mikkel Jordahn, Michael Riis Andersen

#4 Instruction-Guided Deidentification with Synthetic Test Cases for Norwegian Clinical Text, Jørgen Aarmo Lund, Karl Øyvind Mikalsen, Joel Burman, Ashenafi Zebene Woldaregay, Robert Jenssen

#5 Loop Closure with a Low Power Millimeter Wave Radar Sensor using Deep Learning, Pieter Meiresone, David Van Hamme, Wilfried Philips

#6 Towards AI for Approximating Hydrodynamic Simulations as a 2D Segmentation Task, Lydia Bryan-Smith, Nina Dethlefs

#7 Beyond Output-Mask Comparison: A Self-Supervised Inspired Object Scoring System for Building Change Detection, Are C Jensen

#8 TraCE: Trajectory Counterfactual Explanation Scores, Jeffrey Nicholas Clark, Edward Alexander Small, Nawid Keshtmand, Michelle Wing Lam Wan, Elena Fillola Mayoral, Enrico Werner, Christopher Bourdeaux, Raul Santos-Rodriguez

#9 Typicality-based Point OOD Detection with Contrastive Learning, Nawid Keshtmand, Raul Santos-Rodriguez, Jonathan Lawry

#10 Speech Editing by Hitch-hiking a Pre-trained FastSpeech2 Model, Antonios Alexos, Pierre Baldi

#11 SafetyCage: A Misclassification Detector for Feed-forward Neural Networks, Filippo Remonato, Pål Vegard Johnsen

#12 Hubness Reduction Improves Sentence-BERT Semantic Spaces, Beatrix Miranda Ginn Nielsen, Lars Kai Hansen

#13 Deep Perceptual Similarity is Adaptable to Ambiguous Contexts, Gustav Grund Pihlgren, Fredrik Sandin, Marcus Liwicki

#14 Rather a Nurse than a Physician - Contrastive Explanations under Investigation, Ilias Chalkidis, Oliver Eberle, Laura Cabello, Stephanie Brandl

#15 On the Interplay between Fairness and Explainability, Stephanie Brandl, Emanuele Bugliarello, Ilias Chalkidis

#16 On the Independence of Bias and Fairness in Language Models, Laura Cabello, Anders Søgaard

#17 The Uniqueness Problem of Physical Law Learning, Philipp Scholl, Aras Bacho, Holger Boche, Gitta Kutyniok